Ekonomi

Altın Nisan başından bu yana en düşük seviyesinde

Altın, ABD’li politika yapıcıların federal borç tavanını yükseltmek ve bir temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşmaya varacağı yönündeki iyimserlikle ikinci günde de düştü.

Spot altının onsu 1.962 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.251 TL’den işlem görüyor.

ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, görüşmelerini verimli olarak nitelendirdi ve Pazartesi gecesi başka bir tür görüşme sonrasında borç limiti konusunda anlaşmaya varamasalar da müzakereleri sürdürme sözü verdi.

Potansiyel bir temerrüt tehdidi, küresel piyasalarda oynaklığı artırmış ve güvene dayalı varlıklara olan talebi artırarak, ekonomik yavaşlamayla ilgili artan endişeler arasında altının Mayıs ayı başlarında bir yılı aşkın süredir en yüksek seviyesine ulaşmasına yardımcı olmuştu. Ancak değerli metal o zamandan beri yüzde 5 düştü ve Nisan başından bu yana en düşük seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Öte yandan, iki merkez bankası yetkilisinin bu yıl faiz oranlarını daha da artırma ihtiyacı gördüklerini söylemesinin ardından Fed’in daha fazla sıkılaştırabileceğine dair beklentiler devam ediyor.

Ancak tahvil yatırımcılarının Fed’in sıkılaştırmayı bitirdiğine olan inancını kaybetmesi tahvil getirilerinin yükselmesine ve altının cazibesinin azalmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu