Haber

Muharrem İnce’den “CHP’ye döner misiniz?” sorusuna dikkat çeken yanıt

2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a karşı aday gösterdiği CHP’den çeşitli eleştirilerle ayrılan ve 2021 yılında Vatan Partisi’ni kuran Muharrem İnce, T24 yazarı Cansu Çamlıbel’e dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP’YE DÖNECEK Mİ?

İnce, “Yani bahsettiğiniz türden bir değişiklik olursa geri dönebilirsiniz?”sorusuna “Neden olmasın? O zaman zaten Vatan Partisi’nin benzeri olur. Neden oradan ayrılayım ki?”O da şu cevabı verdi ve partideki arkadaşlarının da kendisiyle geleceğini savundu:

“CHP’de gerçek bir dönüşüm olursa CHP Vatan Partisi olur. Üyeler Genel Başkanı seçer, üyeler cumhurbaşkanı adayını seçer. Partide demokrasi var. Neden gelmesinler? O zaman gerek yok. Yeni bir parti kurun.”

İnce, CHP’de olması gereken değişimi şöyle anlattı:

“Değişim arzusunu anlıyorum ama bu değişim insanları değiştirmekten ibaretse yeni kişi çok kısa sürede “yaşlanır”. Yani yeninin demode olması kolaylaşır. Ne demek isteniyor? Değişim bir zihniyet değişimidir, bir tüzük değişikliğidir, bunu anlamlı buluyorum ama değişim isteyen arkadaşlarımdan böyle bir şey duymadım.” Partinin genel başkanını üyeler seçsin, partinin cumhurbaşkanı adayını üyeler seçsin, ön seçime milletvekilleri gelsin. Hiç böyle bir şey duymadım. “Sen git, ben geleceğim.” Bu değişiklik değil! Siyaset cesaret işidir. Eğer değişim talebiniz varsa, temel bir değişim talebinizin de olması gerekir. Değişim talep edeceksiniz. Üyeler lideri seçecek, cumhurbaşkanı adayını üyeler, milletvekillerini ise üyeler seçecek. Kendi partinizde demokrasi istemeden Türkiye’de demokrasi isteyemezsiniz. Mesela Vatan Partisi’nde üyeler lideri seçer. Evet bugün üye sayımız az olabilir ama bu bir duruş. Biz onu savunuyoruz.

Siyaset kapalı kapılar ardında yapılan planlarla, hesaplarla yapılmaz. Bu bir cesaret meselesi. Seçmen belirsiz tavırlardan hoşlanmaz, net bir duruştan hoşlanır. Yapılan açıklamalara baktığınızda hep bir arka plan hesaplaması, ileri ve iki geri adım, “istersem elimden olur” düşüncesiyle telaffuzlar var. Siyaset bu tür hesaplı pazarlığa tahammül edemez. Kılıçdaroğlu’na karşı aday olmak sizce cesaret ister mi? Ve şimdi?”

KAYNAK: T24

golmarmara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu