Haber

CHP Milletvekili Seyit Torun: Fındık üreticisi zor durumda

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık üreticilerinin zor durumda olduğunu söyledi.

Torun, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin düzenlemenin TBMM’de kabul edildiğini hatırlattı.

Çalışan emeklilere 5 bin lira verilmemesinin ayrımcılık olduğunu öne süren ve çiftçi kayıt sistemine kayıtlı emekli çiftçilerin bu ikramiyeden yararlanamayacağını belirten Torun, çiftçilere her türlü desteğin en üst düzeyde verilmesi gerektiğini belirtti.

Torun, “devletin çiftçiye değer vermemesi” nedeniyle fındık üreticilerinin zor durumda olduğunu ve darboğazda kaldığını öne sürdü.

Fındık üreticilerine verilen alan bazlı desteklerde 2014 yılından bu yana herhangi bir artış yaşanmadığını savunan Torun, mazot ve gübre fiyatlarındaki artışların çiftçiyi olumsuz etkilediğini kaydetti.

CHP’li Torun, fındık üretimine alan bazlı destek yerine ürün bazlı destek verileceği yönündeki iddiaların da endişe verici olduğunu belirtti.

Dünya çapında fındık rekoltesinde azalma olduğuna dikkat çeken Torun, “Fındık üreticilerimizin kalan ürünleri piyasa koşullarına uygun olarak kilogramı en az 120 lira fiyattan almaya başlaması gerekiyor.” söz konusu.

haber-ulukisla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu